Cukrzyca typu LADA

Jak wiecie ogarnięcie cukrzycy to nie lada wyzwanie!

Choć to Nasze duże życiowe wyzwanie!

Czy domyślacie się o jakim typie cukrzycy dzisiaj będzie mowa?

Tak, właśnie! Dzisiaj na tapetę wśród tematów cukrzycowych wleciała LADA.

Będzie krótko, zwięźle i na temat 🙂

Typ LADA jest opisana w Zaleceniach PTD 2021r. jako późno ujawniająca się cukrzyca typu 1, o wolno postępującym autoimmunologiczym procesie destrukcji komórek beta.

Jest tak, chociaż potrafi sprawić problem diagnostyczny i w niektórych przypadkach przypomina cukrzycę typu 2.

A dlaczego?

Ze względu na proces niszczenia komórek beta przypomina typ 1. Z kolei przypomina typ 2 ze względu na brak objawów, które nie występują przez dłuższy czas, ponieważ hiperglikemia rozwija się bardzo powoli i najczęściej cukrzyca jest wykrywana dopiero przy dodatkowych badaniach. Zwykle rozpoznaje się ją powyżej 35 roku życia.

 

Objawy pojawiają się po kilku latach, gdy większość komórek beta trzustki zostanie zniszczonych w procesie autoimmunologicznym. Zaniepokoić może Nas:

wzmożone pragnienie i wielomocz > jako obrona organizmu i chęć wypłukania nadmiaru glukozy, chudnięcie > konsekwencja spalania tkanki tłuszczowej w czasie trwania hiperglikemii, zmęczenie > efekt długotrwałej hiperglikemii.

W celach diagnostycznych wykonuje się: badanie przeciwciał anty-GAD65 i stężenie peptydu C na czczo (można również kontrolnie na czczo i po podaniu glukagonu dożylnie – w cukrzycy typu LADA stężenie peptydu C będzie niskie w obu przypadkach).

 

Ze względu na to, że rozwija się powoli, w zależności kiedy zostanie rozpoznana (na jakim etapie) – na początku czasami wystarcza dobrze dobrana dieta oraz metformina. Należy pamiętać, że cukrzyca typu LADA jest postępująca (cały czas komórki beta są niszczone) i z czasem podawanie insuliny jest konieczne – najpierw wprowadza się insulinę długodziałającą, a po jakimś czasie również doposiłkową, tak jak w insulinoterapii cukrzycy typu 1.

 

Jak zawsze zachęcam Was do wykonywania badań profilaktycznnych. To ważne, aby wykryć nieprawidłości na samym początku i im zapobiegać lub wdrażać leczenie jak najszybciej. To pozwala na dobre samopoczucie i niedopuszczanie do rozwoju powikłań.

Pozdrawiam!

Diabetmed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *